7 rád, ako zaručene nenapíšeš žiadnu knihu

7 rád, ako zaručene nenapíšeš žiadnu knihu

Čo musíš urobiť, aby si zaručene nikdy nenapísal(a) žiadnu knihu? Poradí ti James Scott Bell, autor bestsellerov a niekoľkých ocenených trilerov.

1. Čakaj na inšpiráciu

Vyber sa do parku, sadni si na svoju obľúbenú lavičku, pozoruj vtáky, okoloidúcich, sleduj dopravu, hľadaj príbehy a inšpirácie. Ak žiadne neprichádzajú, vytiahni si telefón a zahraj si Solitaire, aby si si prečistil hlavu. Nabudúce to zopakuješ znova.

V skutočnosti autori na inšpirácie nečakajú, jednoducho píšu. Písanie je drina, denne sa pasuješ s malými problémami a drobnými krokmi sa postupne prepracuješ k väčším myšlienkam. Ideálne je stanoviť si dennú alebo týždennú kvótu slov, ktoré chceš napísať.

2. Analyzuj možný neúspech

Po napísaní tisícky slov sa zastav a zamysli sa nad tým, aký prepadák bude tvoja kniha. Potom si nalej za pohár vína, nech sa trochu upokojíš. Ide o tvojho vnútorného kritika, ktorý je tvoj najlepší priateľ. Niektorí autori dokáže svoje vnútorné obavy prekonávať, ale ak by si to dokázal aj ty, mohol by si dokončiť svoju knihu.

Ak svoju knihu predsa len chceš dokončiť, sústreď sa na písanie a nerozptyľuj sa myšlienkami o budúcnosti. Stanov si pevný harmonogram a píš. Nejde o to, aby to boli tie správne slová, ktoré píšeš, ale aby to boli aspoň nejaké slová.

3. Ignoruj pravidlá

Zabudni na všetky pravidlá a rady skúsenejších autorov či kritikov. Vytvor si vlastné pravidlá a kompletne vlastný štýl.

Dobrí autori si v skutočnosti pred napísaním svojej knihy prečítajú a rozanalyzujú podobné a úspešné knihy. Svoje zistenia sa potom snažia zakomponovať aj do svojho písania.

4. Odmietni kritiku

Arogancia a vytrvalý odpor sú tvoje najsilnejšie zbrane. Ak ti vydavateľ odmietne knihu, považuj to za osobný útok. Podeľ sa o svoje znechutenie na blogu či sociálnych sieťach, vyventiluj si ho. Neodpíšeš tým len svoju knihu, ale aj celú svoju potenciálnu kariéru spisovateľa.

Pre úspešné dokončenie knihy sa pouč z kritiky, na chvíľu si ponadávaj a potom sa opäť pusti do písania.

5. Sleduj dopyt trhu

Poriadne si zanalyzuj knižný trh, pokús sa identifikovať, čo sú aktuálne trendy a potom sa nejakého drž.

Problém tohto rozmýšľania je, že to, čo je trendom dnes, už pravdepodobne nebude, kým dopíšeš svoju knihu. Sústreď sa preto radšej na svoje pocity a vášne. To, čo trh naozaj chce, je niečo nové.

6. Rob skratky vždy, keď je to možné

S rozvojom e-kníh sa vynoril aj nový spôsob, ako sabotovať svoje pokusy o napísanie dobrej knihy. Je ním presvedčenie, že svoju knihu vydám aspoň v elektronickej podobe, nech sa deje čokoľvek. To ťa zbavuje tlaku na zlepšovanie sa.

Výhodou tradičného vydavateľa je kvalitná kritika či profesionálny editor, ktorý tvoju knihu prečeše. Dobrí autori sa snažia dostať čo najviac a čo najkvalitnejšej spätnej väzby.

7. Vykašli sa na to

Ak nič z vyššie popísaného nezabralo, stále máš v zálohe jednu tutovku – prestaň písať. Zabudni na príbehy úspešných autorov, ktorí písali knihu roky a ďalšie roky sa ju snažili vydať. Pravdepodobne by ti povedali, aká dôležitá je vytrvalosť, ale tieto rady vytrvalo ignoruj.

Ak však predsa len chceš knihu dokončiť, riaď sa ich radami.

Pre viac podobných rád, sledujte náš Facebook.

Zdroj článku: writerdigest.com

    február 1, 2017/ by redakcia / in ,

    Diskusia

    bool(false)