7 tipov, ako napísať knihu

7 tipov, ako napísať knihu

Autor bestsellerov, bloger a editor Chuck Sambuchino dáva rady začínajúcim autorov.

1. Píš, čo máš rád(a).

Nepíš knihu preto, že si myslíš, že sa stane bestsellerom. Pravdepodobne sa ani nestane. Napíš takú knihu, akú by si sám prečítal(a). Čítaš najradšej mysteriózne veci? Tak nepíš historický román! A nemusíš sa zameriavať len na žáner. Možno to, čo obľubuješ, je určité prostredie, štýl rozprávania či postava. Pokojne si urob zoznam a nakukni do neho počas písania.

2. Začni s hlavnou postavou

Premysli si najskôr hlavnú postavu, vyhraj sa s ňou, daj jej vlastné charakteristiky, chyby, vlastné tajomstvá, sprav ju uveriteľnou. Mala by však byť nepredvídateľná a prekvapovať. Ak nedokáže prekvapiť teba, ostane pravdepodobne ľahostajná aj čitateľom.

3. Vymysli neriešiteľný problém

Jadrom každého príbehu je konflikt – či už vnútorný alebo vonkajší. Vymysli svojej postave problém, ktorý ju preverí a posunie dopredu. Musí ísť o problém, ktorý bude formovať jej povahu a charakter.

4. Rozvíjaj príbeh

Môžeš mať tie najlepšie postavy, ale ak sa v tvojej knihe nič nedeje, príbeh veľmi rýchlo padne na hubu. Je dôležité, aby všetko, čo sa v knihe deje, rozvíjalo príbeh a zápletku. Ak to nerobí, radšej to daj preč, bez ohľadu na to, ako skvele je to napísané.

5. Uveriteľný príbeh

Čitatelia neznášajú lacné triky! Dokonca aj kniha o lesných vílach a duchoch môže byť uveriteľná, aspoň v intenciách knihy. Aj duch potrebuje mať isté pravidlá či svoju osobnú históriu, na základe čoho budú jeho činy dávať zmysel.

6. Pracuj tvrdo

Minimálne tisíckrát budeš mať pokušenie skončiť. Nikdy to však nevzdávaj, keď dokončíš knihu, dvakrát toľko času venuj jej prepisovaniu. Keď ťa odmietne vydavateľ, oslov ďalšieho a medzitým už pracuj na novej knihe, ktorá bude ešte lepšia. Môže trvať roky, kým vydáš svoju prvú knihu, ale to úsilie bude za to stáť.

7. Ignoruj pravidlá

Každý má svoje rady a teórie, ako písať knihu. Ľudia sa snažia veci zaškatuľkovať do žánrov a konvencií. To, na čom však skutočne záleží, je len tvoje vlastné písanie.

Chceš sa naučiť niečo nové každý deň? Sleduj nás na Facebooku.

Zdroj článku: writersdigest.com

    január 24, 2017/ by redakcia / in ,

    Diskusia

    bool(false)