Sebavedomie je zručnosť. Vieme ho natrénovať

Sebavedomie je zručnosť. Vieme ho natrénovať

Ivan Joseph je riaditeľom Katedry atletiky a hlavným trénerom futbalového tímu na Ryersonovej univerzite. Vo svojej prednáške v rámci TEDx sa venoval tomu, aké dôležité je mať sebavedomie a ako ho získať. Jeho rady vyznievajú pomerne banálne, ale možno práve preto je v nich taká sila.

Joseph hovorí, že často sa ho zvyknú pýtať, aké vlastnosti by mal mať vhodný uchádzač o štúdium na Katedre atletiky. Je to rýchlosť, sila alebo bystrosť? Ani jedno. Najdôležitejšou vlastnosťou dobrého atléta je sebavedomie, tvrdí populárny tréner.

Jeho definícia sebavedomia je veľmi jednoduchá: schopnosť veriť v samého seba, že dokážem úspešne dokončiť akúkoľvek úlohu, ktorá stojí predo mnou.

„Ja som kapitán mojej lodi a pánom svojho osudu,“ tieto slová si má každý z nás osvojiť a opakovať. Jeho najdôležitejšie posolstvo by sa dalo zhrnúť do vety: Ak tomu neuverím ja, neuverí tomu ani nikto iný.

Podľa Josepha je sebavedomie len obyčajná zručnosť. Neexistuje žiadny zázračný gombík, ktorým ho aktivujeme. Vyžaduje si tréning. Sebavedomie môžeme, ako každú inú zručnosť, natrénovať. Kľúčové je opakovanie.

Keď máme mať prednášku pred veľkým publikom, najskôr si ju opakujeme znova a znova pred zrkadlom, potom pred rodinou a blízkymi a postupne pridávame, až sa cítime dostatočne sebavedomí vystúpiť pred veľké publikum.

Ďalším dôležitým atribútom je, ako sa staviame k neúspechu. V tom je kameň úrazu. Väčšina ľudí neúspechy neunesie a vzdáva sa. Lenže vytrvalosť, tvrdohlavosť a odmietanie neúspechu – to je cesta k budovaniu úspechov a sebavedomia.

Pozitívny vnútorný dialóg

Každý človek sa rozpráva sám so sebou a práve naratív týchto vnútorných dialógov je kľúčový pre naše sebavedomie. „V tých šatách vyzerám tučná… len sa ku mne prosím dnes neprihovor… čo ak to zase dobabrem…“ Tieto myšlienky ničia naše sebavedomie.

Prečo to robíme? Prečo sa namiesto zhadzovania nepodporujeme? Na svete existuje dosť ľudí, ktorých sa nás snažia zhodiť, prečo by sme sa k nim mali pridávať, pýta sa Joseph.

Držme sa ďaleko od ľudí, ktorí nás ťahajú dole, ktorí v nás vidia len chyby. Toto všetko sú pomerne samozrejmé odporúčania, ale veľa ľudí si ich neuvedomuje. Neuvedomujeme si to ani ako rodičia našich detí, že sme to často my, ktorí naše deti neustále napomínajú a hovoria im, čo nemajú robiť. Robíme to namiesto pochváľ a povzbudzovania. Ak by sme naše deti zaplavili pozitívnou spätnou väzbou, vyrástli by z nich sebavedomejšie bytosti.

Ďalším zaujímavým postrehom Josepha je, že sebavedomí ľudia si často odlišne interpretujú spätnú väzbu. Inými slovami počujú a vnímajú to, čo chcú počuť a vnímať. Prehliadajú tak kritiku, prípadne sa ju snažia premeniť na niečo pozitívne. A to všetko v duchu hesla „Ak tomu uverím ja, uveria tomu aj druhí.“

Celé video:

    január 19, 2017/ by redakcia / in

    Diskusia

    bool(false)